Vyjedené hrozienka

2Ten ponižujúci pocit, ktorý akoby ovládol celé jej telo! Dosiaľ Norika taký nezakúsila. Akoby nedokázala ovládnuť mimiku vlastnej tváre. Predsa sa tu nerozreveš, alebo nezačneš nadávať, znel príkaz zvnútra, zachovaj dôstojnosť! Kŕčovito sa usmiala a ani nevie, či vyslovila nejaké také slová, že ďakujem, alebo dovidenia, hľadela čo najskôr ocitnúť sa za dverami. Takéto poníženie! Takéto totálne poníženie, ktoré sa jej nezazdalo ani v najhoršom sne. Predsa bola na milión percent presvedčená, že tento konkurz má vo vrecku!

Celé roky bola pravou rukou Viliama, ktorý dosiaľ túto organizáciu riadil. Keď sa jej zveril so svojím úmyslom v najbližšom čase požiadať o dôchodok, sám jej navrhol, aby sa rozhodne prihlásila do konkurzu, ktorý sa zrejme nebude dať obísť. Norika, veď to tu poznáte najlepšie, nepochybujem o tom, že konkurz vyhráte, je to iba taká formalita, aby sa učinilo zadosť akože objektívnosti, musíte to urobiť, musíte to podstúpiť! No kto by už s takým, priam požehnaním, váhal?! Aj doma získala podporu. Teda… Robo najprv akoby zaváhal, akoby zvažoval, či jeho žena na to má, ale potom povedal, skús, za pokus nič nedáš. A dcéra Petra sa smiala, naša mamina bude pani riaditeľka?!

No prosím! Tak do toho išla. A vôbec nie s malou dušičkou. Prečo?! Veď každý normálny človek musí uznať, že má tie najlepšie predpoklady, aby sa ujala riadenia organizácie, v ktorej roky pôsobí, prečo by sa malo loviť v nejakých iných vodách?! Pravda, tušila, že mnohí kolegovia jej to až tak veľmi neprajú, že ju nemajú veľmi v láske, tým, že bola pravá ruka Viliama, si od ostatných dosť držala odstup a už v povahe mala čosi ako chladnú direktívnosť. Aj to vedela, že ju ohovárajú, že je Viliamovi strčená v zadku a že mu aj zvykne doniesť kadejaké zákulisnosti, ktoré neboli určené pre uši šéfa. No ale toto považovala Norika za najmenší problém. S ľuďmi si ona poradí, poriadok dokáže urobiť razdva!

A teraz toto! Také poníženie sa nedá prehltnúť! Dokelu, veď má päťdesiatjeden rokov, akurátny vek, aby konečne dočiahla na nejakú viditeľnú kariéru a teraz toto?! Najradšej by sa spláchla! Už vidí Roba, ako sa uškrnie a povie, no veď, za pokus si nič nedala! Takéto poníženie, to je nič?! A teraz má znovu dýchať ten istý vzduch, s tými istými ľuďmi, ktorí si neodpustia škodoradostné úškľabky?! Ona, ktorá sa už videla sedieť vo Viliamovej kancelárii, ktorú by pravdaže vynovila, zmodernizovala. A to ju Viliam uisťoval, že celý konkurz, to je len formalita! A čo je úplne najhoršie, konkurz vyhrala a funkciu dostala taká sebavedomá sopľa, ktorá nacvičené úsmevy rozdávala na všetky strany, akože aká je milá! Norika netuší, kde sa v týchto profesionálnych vodách zjavila, počula len to, že má nejakú zahraničnú univerzitu a že pracovala na nejakých úspešných projektoch. Nno, kto už odmeria ich úspešnosť?! A táto sopľa má robiť šéfku nej, ktorá má celú problematiku v malíčku?! To je fakt na obesenie! Hnusný deň!

Viliam bol prešibaný chlapík. Vyznal sa! Keď ho vymenovali za šéfa, vtedy sa ešte nenosili konkurzy a on vždy vedel mať kohosi vplyvného za sebou, chvíľu sa iba tak rozhliadal, zhováral sa s ľuďmi, testoval ich zrejme a voľba padla na Noriku. No čo! Bola ešte mladá, celkom pekná a snaživá a iste mu čosi pošeplo, že toto bude ten správny káder, ktorý mu pôjde poruke. Nie, neurobil z nej hneď šéfku malého oddelenia, ale skoro všetci na pracovisku pochopili, že Norika má akési, síce neformálne, ale výsadné postavenie. Vytiahol z nej aj také informácie o pracovníkoch, ku ktorým by sa inak nedostal. A snaživá Norika mu takpovediac zobala z ruky. Isteže sa to mnohým nepáčilo, isteže ju preto mnohí mali v zuboch. Ale také drobné nepríjemnosti ona s ľahkosťou prehĺtala. Všetci jej môžu… ! Vyhrievala sa v priazni šéfa Viliama a to jej prinášalo mnohé benefity. Napríklad keď mala malá Petra horúčku, nemusela čerpať očeerku, urobíme to tak, že pracujete doma, Norika, dobre?! A odmeny a zvýšenie platu a tak! To sú veci, ktoré sa počítajú a…

Šéf Viliam bol síce starší, ale vlastne príťažlivý muž. Keď jej navrhol, že pôjde s ním na pár dní do terénu, nemohla odmietnuť, aj keď doma boli problémy, máš predsa malé dieťa! Robo sa snažil postaviť si hlavu, ale túto disciplínu Norika ovládala lepšie. Aby si jeden otec pár dní neporadil so štvorročným deckom, ktoré je celý deň v škôlke! A bolo vybavené. Ich manželstvo bolo také normálne, ale dosť všedné a Norika sa chvíľami utápala v tej všednosti. Mám svoju prácu, ktorá si z času na čas vyžaduje výjazd do terénu! Môžeš to láskavo pochopiť a akceptovať?! Tak Robo pochopil a akceptoval.

Tie tri dni na strednom Slovensku boli čarovné. Pracovná stránka služobnej cesty bola len akýmsi doplnkom príjemného výletu. Norika fakt pookriala. Prirodzene, nemala v úmysle si nebodaj niečo začať s Viliamom, ktorý jej síce imponoval, ale predsa, veď je vydatá a má dieťa a… Ale sú veci, ktoré vonkoncom neplánujete a predsa sa stanú. V bare okresného mesta po večeri spolu popíjali a potom sa to všetko udialo s takou samozrejmou ľahkosťou, nie, výčitky svedomia sa tam vôbec nevošli! Bol pozorný a nežný, pravda, nejaké sentimentálne slová o láske priestor nedostali, ale Norika vlastne o ne ani nestála. Ráno boli opäť kolegovia, atmosféra noci akoby vyprchala v nenávratne, Viliam iba podotkol, samozrejme, budeme si ďalej vykať! Samozrejme, poznamenala Norika a teda vôbec sa jej to nedotklo. Predsa sa neocitla v nejakom príbehu z červenej knižnice!

Neskôr mu pomohla získať informácie o jednom kolegovi, ktorého sa Viliam potreboval zbaviť. Nebola to celkom čistá záležitosť, ale Norika v duchu mykla plecom. No a čo! Ten kolega bol napokon dosť nepríjemný človek, ustavične vyrýval, takého sa každý potrebuje zbaviť. Keď aférka okolo jeho odchodu utíchla, Norika sa stala šéfkou jedného menšieho oddelenia so slušným nárastom príjmu. Naša mamička nám rastie, skonštatoval manžel Robo, ktorý prirodzene nemal ani potuchy obsahu jej občasných terénnych výjazdov. Norika zasa nemala žiadne výčitky svedomia. No a čo?! Človek žije len raz a je lepšie, keď sa naučí v živote vyberať si hrozienka. So šéfom si stále vykali a nemala dôvod pochybovať o diskrétnosti ich občasných úletov. Veď Viliam na zalepenie očí cestoval občas aj s inými kolegami. A Norika sa pri ňom mnohé naučila a vlastne už dávnejšie v nej začala driemať myšlienka, že raz, že raz Viliama nahradí vo funkcii. A celkom sa jej páčila. Ale driemala dosť dlho! Kým ten Viliam, držiac sa zubaminechtami a vplyvných konexií, zostarol.

Tá mladá, absolventka nejakej prestížnej zahraničnej univerzity a vraj spoluautorka nejakých úspešných projektov, vtrhla ako víchor. Stále s tým profesionálne milým úsmevom, ale víchor aj tak spôsobuje prievan. Dúfam, že budeme dobre spolupracovať, povedala Norike, aj keď sme boli nedávno konkurentky, uškrnula sa akože chápavo. Mám o vás tie najlepšie referencie, bolo mi doporučené, že o vás  a o vaše skúsenosti sa môžem oprieť. Stisk ruky mala pevný, sebavedomý. A Norika sa s nevôľou rozhliadala po známej kancelárii, v ktorej dúfala, že raz bude sedieť ona. Prirodzene, odpovedala mladej, môžete sa spoľahnúť! Od tejto sopľavej chudery bude teraz musieť ona prijímať príkazy?! Človeku v takých chvíľach prejde chuť do života!

Viliam jej do telefónu povedal, viete, Norika, mrzí ma to! Debil starý, ani teraz si neodpustil to vykanie. Urobil som nejaké kroky, ale vidíte sama, nezavážili! Ale tá mladá je vraj dobrá, perfektne jazykovo vybavená, že aj odborne podkutá a s energiou mladosti, to sa dnes nosí, to viete, my sme už staré železo! Ešte raz debil! On je staré železo, ale ona?! Má predsa najlepší vek na riadiacu funkciu! Pravda, jej jazyková gramotnosť je takpovediac takmer minimálna, ale veď ona sa nechystala dobýjať cudzí svet! Ona chcela iba šéfovať tejto organizácii, problémy ktorej pozná ako vlastnú dlaň! Čo tá mladá o nich vie?! Horkosť v ústach! Keby mala kam, okamžite si napíše výpoveď a poberie sa! Veď toto, ale kam?! Päťdesiatjeden rokov! Príliš úzka špecializácia, o iné sa veľmi nezaujímala, neskoro na nový začiatok! A do dôchodku ďaleko! Zamrazilo ju pri tejto myšlienke. Ako to, že sa jej do hlavy votrela tá, už o vlastnom dôchodku?!Taká nafúkaná koza, odpovedala Norika mužovi na otázku, aká je ich nová šéfka. Nezjednodušuješ príliš?! Pichľavá pripomienka. A čo mám o nej povedať?! Že je krásna?! Že vie jazyky?! Len by som rada vedela, aké páky ju potlačili až do tejto funkcie. To nech mi nikto nerozpráva, že sa len tak zjavila, čosi napísala, čosi povedala a všetkým v komisii bolo hneď jasné, že toto je tá pravá! Akoby prax, skúsenosti v dnešnom svete nič neznamenali. A nechá ťa v tej tvojej minifunkcii, alebo sa to tam u vás chystá celé prekopať od základov?! Norika ostala mlčať. Na túto otázku sama nepoznala odpoveď. Veď mladá sa ešte iba rozhliada. A bola si istá, najmä po Viliamovom odchode do penzie, že mnohí kolegovia by jej priali pád až na samé dno. Dokelu, prečo ju vlastne nemajú radi?! Neskrývane sa tešili, keď na konkurze pohorela a keď sa to roznieslo.

Fuj! Taká atmosféra. A zasa tá dotieravá myšlienka, že keby tu už bol dôchodok. Doteraz bol život pohodlný, bez akýchkoľvek vývrtiek. Mohlo to ešte trvať. Čo keď ju teraz tá mladá začne uháňať? Už len zo zadosťučinenia, že si trúfala ísť do konkurzu proti nej!

Áno, víchor spôsobil prievan. Nie okamžitý, akoby si mladá všetko nechávala uležať v hlave. Zatvárala sa v tej svojej kancelárii, nikto ju nesmel vyrušovať, potom si po jednom pozývala vari všetkých pracovníkov, možno okrem upratovačiek. A Norike neušlo, že mnohí kolegovia sú z nej dobre že nie nadšení. A také reči, že má to v hlave pekne usporiadané, že celú problematiku akoby mala v malíčku a že tá teda vie, čo chce, ako tu toto všetko správne a zmysluplne nasmerovať. Norika sa do týchto debát nezapájala, napokon, nikto akoby o jej názor vlastne ani nestál. Napokon, veď celé roky, ešte za Viliama, stála od nich bokom. Ale tušenia sa nezbavila. Že jej minioddelenie už v novej štruktúre nedostane priestor, že ona sama sa rozplynie medzi radovými pracovníkmi. Čo tušenie! Veď jej to napokon sama v rozhovore tá mladá naznačila, že to považuje za zbytočný medzičlánok. Ale nemusíte sa obávať, vaša odbornosť a vaše skúsenosti budú mať svoj priestor aj primerané uplatnenie. A milý, chápavý úsmev na dôvažok. Chudera jedna! Najradšej by jej tak chrstla medzi oči, že ďakuje, ale že má toľko iných a lukratívnych ponúk, že sama nevie, pre ktorú sa rozhodnúť! Lenže… ! Lenže žiadna ponuka!

Ponížila sa natoľko, že zavolala Viliamovi, ktorý sa celkom odmlčal, dôchodca jeden! Či jej nevie pomôcť, či jej nevie poradiť, kam inam sa nasmerovať, veď vy máte toľko známostí! Nesmiete mi to mať za zlé, Norika, vplyvné známosti sú minulosť, ja som obyčajný dôchodca! Ale že jej dá dobrú radu! Nech sa usiluje vychádzať s tou mladou, áno, má o nej tie najlepšie referencie a že ona môže veci progresívne posunúť a že ona, Norika, sa pri dobrej vôli celkom určite nestratí. Tak veľa úspechov, Norika! Debil jeden starý!!! Ten telefonát si mohla odpustiť, čo iné vlastne čakala, v čo vlastne dúfala?! Že si spomenie na to, že si boli voľakedy celkom blízki a že je ponúkne smer k nejakému lukratívnemu hrozienku?!Prestaň sa už na niečo hrať, okomentoval drsne situáciu Norin muž. Veď sa podľa mňa k tebe správa úplne normálne, dokonca by som povedal, že ústretovo! Zabudni na svoje niekdajšie ambície, keď si sa cítila byť korunnou princeznou svojho bývalého šéfa. Budeš si robiť svoju odbornú robotu, čo chceš viac?!Tak takéhoto porozumenia sa jej dostalo doma. A ešte že, život neponúka samé hrozienka. Že čo vlastne chce?! Sú zdraví, ich dcéra úspešne študuje, biedu vonkoncom netrú, ba práve naopak, takú prednášku dal, že nech sa pozrie, s akými problémami sa boria iní ľudia a potom jej tie vlastné prídu na smiech. Rečnil ako psychológ!

Akoby to bolo také ľahké. Zamiesť pod koberec všetky vlastné profesionálne ambície a zmieriť sa s tým, že človek je len taká radová puťka. Pod komandom nejakej mladej! Zmieriť sa s tým, že všetky hrozienka z jej života sú už vyjedené. Hučí jej v hlave, lomcuje ňou zlosť, tuším by mala zájsť k naozajstnému psychológovi. Veď má len päťdesiatjeden, do dôchodku ďaleko! A chuť na hrozienka stále!

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *