Viete správne zatočiť s kliešťom?

Tick_male_(aka)Asi každý má svoj zaručený spôsob ako sa zbaviť kliešťa. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, že možno práve ten váš nemusí byť najbezpečnejší? Ak sa vám ich podarilo v ži-vote odstrániť už niekoľko a bez kompliká-cií, možno sa na vás len usmialo šťastie a nemali ste tú česť s infikovaným kliešťom. Preto skôr než sa vyberiete do prírody, ne-zabúdajte na prevenciu a ak si vás kliešť aj tak nájde, dbajte na rady odborníkov a vy-berajte ho správne.

Infikovaný kliešť môže na človeka preniesť rôzne závažné ochorenia, ako kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu či anaplazmózu. Dôležité je predovšetkým zabrániť prisatiu kliešťa, či už nosením vhodného oblečenia a obuvi do prírody alebo používaním repelentov. Nič však nedokáže zaručiť, že sa vám kliešť nedostane pod kožu a preto by ste mali zvážiť aj očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, ktorá sa ako jediná z vyššie uvedených ochorení nedá liečiť. Pokiaľ ste očkovanie nestihli, lekár vám ho môže odporučiť v zrýchlenej schéme. Dostatočnú ochranu by vám tak už v tejto sezóne mali zabezpečiť dve dávky vakcíny. Následne je potrebné absolvovať ešte tretiu dávku základnej očkovacej schémy podľa pokynov vášho lekára.

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde vás ochráni najbližšie 3 roky, potom sa odporúča preočkovanie prvou posilňovacou dávkou vak-cíny a potom každých 5 rokov (každé 3 roky u osôb nad 60 rokov).

„Po návrate z prírody si vždy skontrolujte nielen celé telo, ale aj šatstvo. Ak sa vám podarí nájsť ešte neprisatého kliešťa alebo ste si kliešťa práve odstránili, okamžite ho zlikvidujte. Narábajte s ním však opatrne, nakoľko môže byť infikovaný. Kliešte sú veľmi odolné a preto sa za najúčinnejší spôsob považuje, spáliť ho,“ vysvetľuje doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc., riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

„Kliešť sa najľahšie odstraňuje krátko po prisatí, približne do dvoch hodín od prichytenia na kožu alebo až v štádiu, kedy je napitý krvou. Čím dlhšie ostáva infikovaný kliešť prisatý, tým vyššie je riziko prenosu ochorenia a preto ho treba odstrániť čo najskôr,“ upozorňuje MUDr. Mária Avdičová, PhD., vedúca Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici a dodáva: „Kliešťa uchopte čo najbližšie pri koži, ak sa dá za tvrdú hlavičku. Pomaly ním kývajte zo strany na stranu a keď sa uvoľní, vytiahnite ho. Ideálne je používať špeciálne umelohmotné pinzety, ktoré zabraňujú mechanickému poškodeniu kliešťa. Ranu vždy vydezinfikujte.“

 

Riziká nesprávneho vyberania kliešťa

Najčastejším dôsledkom nesprávneho odstrá-nenia kliešťa je, že sa vám nepodarí vybrať ho celého. V koži tak môže zostať jeho odtrhnutá hlavička, ktorá zapríčiní vznik hnisavej ranky. Pokiaľ kliešť nie je infikovaný, telo by si malo s touto situáciou poradiť bez pomoci a za pár dní sa samovoľne hlavičky kliešťa zbaviť. Ak je ale kliešť infikovaný, riziko nákazy sa zvyšuje. Len ťažko dokážete posúdiť, či sa práve na vás prisal infikovaný kliešť a preto, pokiaľ sa vám nepodarí vybrať ho celého, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám zvyšky kliešťa odstráni.

Rozpučený kliešť je ďalším veľkým rizikom. Obsahuje mnohé škodlivé látky a alergény, v prípade infikovaného kliešťa aj vírusy nebez-pečného ochorenia. Aj keď kliešť už nie je prisatý, tieto vírusy sa vám môžu dostať do tela, napríklad cez mikroskopickú trhlinku na koži. Kliešťa sa preto okamžite zbavte a dôkladne si vydezinfikujte ruky, prípadne iné časti tela, ktoré prišli do kontaktu s obsahom kliešťa.

 

Najčastejšie chyby pri vyberaní kliešťa

– Kedysi bolo populárne vyberať kliešťa pomocou vaty a oleja či mydla. Dnes sa tento spôsob považuje za najriskantnejší. Kliešť sa začne dusiť a vylučovať do rany obsah čriev. Pokiaľ je infikovaný, s ľahkosťou tak prenesie nákazu.
– Na dilemu, či točiť kliešťa v smere alebo v protismere hodinových ručičiek, už poznáme od-poveď. Kliešť nemá závit, preto jeho točenie do ktorejkoľvek strany nie je vhodné. Pri takomto odstraňovaní navyše môže dôjsť k ulomeniu bodavého orgánu kliešťa, ktorým je pevne prichy-tený ku koži. Prenos ochorení je v tomto prípade minimálny. Ulomená časť kliešťa však zostáva v koži, kde sa vytvorí drobná hrčka.
– koľko môže dôjsť k jeho rozpučeniu a v prípade nejakej drobnej ranky na koži aj k prenosu ochorenia. Navyše môže dôjsť k odtrhnutiu hla-vičky.
– Násilné odtrhnutie je zaručene najhorší nápad. Bodavý orgán, ktorým je kliešť pevne prichytený a cicia ním krv, má protiháčiky. Pri tomto spôsobe vyberania kliešťa je viac ako zaručené, že sa vám nepodarí vybrať celý.

Viac informácii nájdete na webovej stránke www.pozorkliest.sk.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *