Piesoček malej Železnej lady

22Milica listovala v bulvári, keď po zaklopaní vošla jej asistentka. Taká ustráchaná mladá žaba, s dobre čitateľnou pokorou v očiach. Áno, Daniela? Len som chcela pripomenúť termín porady u veľkého šéfa. O desiatej! Milica sa chladne zasmiala. Myslíte, že mám sklerózu? A ešte… Milica sa nervózne pomrvila. Chcel by s vami hovoriť Igor, vraj niečo súrne… Nemám čas! O chvíľu je porada. Objednajte ho na… na pondelok. Ešte niečo?! Asistentka sa placho usmiala, všetko. A vycúvala z miestnosti.

Milica sa spokojne natiahla v pracovnom kresle. Takto sa jej to páči. Rešpekt! Tá žaba je taká ustráchaná, akoby sa u nej prejavovala žalúdočná nervozita. Človek si nemôže podriadených pripúšťať blízko k telu. To by vám o chvíľu tancovali po hlave. Napriek tomuto pocitu v nej ale driemal nepokoj. Ten hlúpy bulvár ju vždy dokáže vytočiť, hoci po ňom lačne siaha. Tá herečka to a tá moderátorka zasa hento a s tým a tamtá mala takú kabelku a ten má zasa novú blondínku! Takými stupídnosťami kŕmia hladných čitateľov, hoci, musí priznať, aj ona patrí k tým pravidelným. A potom ju zožiera taký závistlivý nepokoj, čím je ona horšia, že nezaujíma bulvárnych novinárov a paparazzov? Vyzerá lepšie, ako mnohé z tých, čo sa pretŕčajú všade s tými drahými kabelkami a účesmi?! Vari len preto, že má dobré postavenie vo firme, ktorá laickej verejnosti môže pripadať nudná?! Toto ju zožiera. Prečo sa ona nemôže objaviť na titulke nablýskaného časopisu?! Siahla po nesprávnej, málo atraktívnej profesii. A čo je horšie, siahla aj po nudnom manželstve. Božemôj, vrátiť sa tak o pár rokov dozadu a mať dnešný rozum, to by sa jej život uberal iným, atraktívnejším smerom.
Pozrela na hodinky. Už si nestihne kliknúť ani na facebook. Aj tam sa človek môže nasýtiť smotánkovskými informáciami. Pomaly im venuje viac času ako odbornej literatúre. A teraz nudná porada! Pred veľkým šéfom musí hrať kompetentnú a múdru. Veď napokon aj je. Nie žeby ju jej práca nebavila. A všetci uznajú, že sa v nej vyzná. Len sa všetko deje v akomsi nudnom závetrí a ona má pocit, že jej najlepšie roky unikajú medzi prstami. Nedávno prišli za veľkým šéfom z ktorejsi televízie a on si prizval aj ju. Nečudo, veď v tom probléme má jasnejšie, ako on sám. Len jej bolo na umretie od smiechu, ako poklonkoval pred tou trápnou redaktorkou. A tá suverénka sa tvárila, akoby bola ovenčená Oscarom, alebo Nobelovou cenou. A keď si potom pozrela ten spravodajský šot, takmer umrela od zúrivosti. Tá televízna beštia to zostrihala tak, že ona, Milica tam robila vlastne iba krovie! Hm…Pekné baby neznášajú iné pekné baby, ktoré sú navyše aj múdre! Taká chudera!
Nech sa páči, Milica, sadnite si, už čakáme len na vás, privítal ju veľký. Usmiala sa skromne. To už zasa vie, že vyskakovať sa dá iba do výšky funkcie, túto zásadu nemieni nikdy porušiť.

Milicini rodičia boli vlastne jednoduchí ľudia, aj keď otec býval dakedy inžinierom zootechnikom, ale pred tými mnohými rokmi, keď sa rozpadali aj silné poľnohospodárske podniky, či družstvá, zrazu sa aj on ocitol v takej divnej polohe, nevedel sa so svojou profesiou zaradiť, chýbala mu priebojnosť a široké lakte, upadal do depresie a všetky svoje nádeje pre budúcnosť vkladal do nej, do Milice. Ona po ňom chvalabohu nulovú ambicióznosť nezdedila. Prírodovedeckú fakultu zvládla bez najmenších problémov a so svojou špecializáciou sa zamestnala najprv vo vedeckom prostredí, ale to ju nenapĺňalo, finančne podvyživená vedecká pôda je neuspokojovala a všetci tí starí vedci, pohodlne usadení vo svojich kreslách a hodnostiach s nadradeným prístupom k mladým, povedala si, to nie je nič pre mňa! Tých pár rokov stačilo! Otec bol zarmútený jej rozhodnutím, sám robil slabo plateného poskoka v nejakej okresnej inštitúcii, za lepšou robotou sa za hranice svojho regiónu nemienil presúvať, že veď tu som doma, máme svoj barák a záhradku, skrátka také usadené myslenie, už to len doklepať do dôchodku! Oci, v tej firme zarobím raz toľko ako v ústave. A je to dynamická robota, aj s ľuďmi, pravdaže ma to bude baviť! Mama iba pokrčila plecami, keď myslíš…

Milica vždy vedela, že je pekná baba. Nikdy nemala núdzu o nápadníkov. A flirtovanie ju bavilo. Ale všetko to boli nápadníci z jej profesionálneho okruhu, nebola príležitosť ani čas zabŕdnuť do iných, na pohľad atraktívnejších prostredí. David bol fajn. Vcelku dobre vyzeral, zaujímal sa o ňu a tak si povedala, tridsiatka na krku, čo navyberá. A snubný prsteň bol naozaj krásny a nie teda lacný. Majetkovo si boli tak fiftyfifty. Obaja predajú svoje malometrážne bytíky a zadovážia si spolu niečo luxusnejšie, v novostavbe. Nevesta bola z Milice fakt krásna, ale celá tá udalosť zaujímala akurát rodinu a pár ich kamarátov, neboli tam televízne kamery a ani bulvár nepriniesol zábery zo svadby. No veď kto je ona?! Malá šéfka vo veľkej firme. A o Davida sa spoločenské rubriky tiež nemali prečo zaujímať. To Milicu škrelo. Nevedela zo seba vyhnať ten pocit, že je nikto. A také tie chudery, čo sa tam kdekade pretŕčali, ona hravo strčí do vrecka. Aj zjavom, aj obsahom hlavy.
Čudujem sa ti, povedal jej manžel David. Taká inteligentná žena a také prízemné túžby!
Milicini rodičia boli šťastní, že majú svoju úspešnú dcéru na poriadku.
Zavolal si ju veľký šéf, pár týždňov po tom, ako sa vrátila z materskej. Zveríme vám vedenie rozhodujúceho úseku v našej firme, aj s tým rizikom, že vám môže chorľavieť dieťa. Aký chcete čas na rozmyslenie? Milica sa sebavedome usmiala, žiadny! Všetko sa dá zariadiť! Pravdaže si trúfam, veď ma už poznáte!
Fakt trošku nezvyčajný postup na naše pomery. Zveriť taký post čerstvej mamičke. Týmto rozhodnutím ste prekročili v našej spoločnosti stabilizovaný tieň, ktorá sa mladým mamičkám vyhýba ako čert kríža. Gratulujem! To bolo po prvýkrát, čo voči veľkému šéfovi niečo dovolila, aj keď mu vlastne zalichotila. On sa strnulo usmial. Tak zajtra vybavíme formality!
David ostal doma trochu zdesený. Neberieš si toho na plecia veľa?! Malá ťa potrebuje predovšetkým! Pohŕdavo naňho pozrela. Nie som z tých, ktoré po pôrode ostanú pri viazané ku kašičkám a cumlíkom, to si nevedel?! Neboj sa! A napokon, si otec, tiež máš rodičovské povinnosti!Manželstvo to bolo dosť nudné. Z Davida sa čoraz viac stával taký usadený ujko, ktorý bol najradšej doma, pri každodenných teplých večeriach a športových kanákanáloch.
Milica čoraz nástojčivejšie zisťovala, že je z úplne iného cesta, že manželstvo bez rozletu ju udupáva. Choď s niekým iným. Napokon, čo naša malá?! Nemá ešte dva roky a už ju zveríme cudzej opatrovateľke aj na večer? Zbláznila si sa? Zober do divadla nejakú kolegyňu. No žiadny rozlet, žiadna iskra!
Niežeby malú nemilovala, netešila sa z nej. Bolo to chutné dievčatko. David sa v nej videl. Čo ten navymýšľal kadejakých hier, ktorými ju zamestnával. Venoval sa jej najviac, ako sa mu dalo. To len Milica ledva stíhala sledovať jej pokroky. Ale chápeš, môj zlatý, v mojom postavení zarábam viac ako ty! Skrátka to ináč neviem! David iba ticho poznamenal, to je dosť smutné! Že je prednejšia
kariéra! Veď to! Kariéra! Ale čo s ňou, keď o nej vie málokto, keď nie je nejakou verejne známou šoubiznisovou osobnosťou, ktorá robí drahoty, keď má poskytnúť bulvárnemu plátku rozhovor?! Toto ju štve. Toto ju sakra štve!

Vedela, že jej podriadení vo firme jej dali prezývku Železná lady. Vlastne jej to lichotilo. Znamenalo to rešpekt premiešaný so strachom. Podľa Milice základ autority. Empatia rozhodne nebola v jej povahovej výbave. Bazírovala na maličkostiach a ich opomenutie nikdy nemienila tolerovať. Asistentky v predizbe jej pracovne sa striedali dosť často. A keď nastupovala nová, ostatní si ju premeriavali s útrpnými pohľadmi, akože chudera, netuší, do čoho lezie! Čo tam po žičlivej pracovnej atmosfére. To je volovina. Do práce sa nechodí relaxovať, ani usmievať. Makať!!! Milica vedela aj to, že nejaké sťažnosti na ňu boli adresované aj veľkému šéfovi. Podržal ju, ako inak. Váš úsek, Milica, šliape ako hodinky, detailami sa nebudeme zaoberať, hoci…Občas sa vľúdnejšie usmejte, veď vám úsmev pristane. To ste aj doma na manžela taká prísna?! Hlupák! O svojom súkromí zásadne mlčí. Do toho nikoho nič. Nebude ako niektoré sliepky z ich firmy šušušu o svojich rodinách, mužoch, deťoch, jedálnych lístkoch. Také debaty na pracovnú pôdu nepatria. Aj keď vedela, že mnohí vo firme jej majú plné zuby, že ju doslova neznášajú. Ale raz je to tak. Je šéfka a hotovo!

Otcova nečakaná smrť ju rozľútostila, pravdaže. Ale na druhej strane sa začalo rozjasnievať pre chod jej domácnosti. Stále preň nenašla tú optimálnu logistiku a začalo sa črtať riešenie a mama nebola proti. Veď čo si tu sama počnem? Na otca bola stopercentne naviazaná. Súhlasila s predajom domu a David už prelustroval ponuky v realitkách, aby sa aj oni dostali bývať do vychýrenej lokality v satelitnom mestečku, kde žijú zvyčajne takí, čo dačo znamenajú. Mama bude s nimi a postará sa o malú, nech je pokoj s opatrovateľkami a David si tiež môže vydýchnuť od malej. Prekvapil ju. Ale ja si nechcem vydýchnuť, hoci súhlasím, nech je tvoja mama s nami. No veď bodaj by nesúhlasil. Suma na realizáciu čohosi takého sa nazhŕňala najmä jej zásluhou. Teda aj jej dedičstva.
No trvalo to takmer rok, kým sa dostali na novú adresu. Nedočkavá Milica uháňala Davida, darmo argumentoval, že isté veci sa urýchliť jednoducho nedajú. Si neschopný, precedila pohŕdavo, hoci dakedy sa až čudovala, že jej to všetko toleruje. Veď ona sa aj v tých turbulentných časoch pre ich rodinu venovala predovšetkým svojej robote, zháňala zákazky pre firmu, plno aj mimopracovných spoločenských povinností z toho vyplývajúcich, napokon, čo už David v tom technickom múzeu má za starosti!
V novom dome sa konečne spokojne rozhliadla. A fajn, že je s nimi mama. Má v dome aj svoje súkromie, nemôže si sťažovať. A chvalabohu, je zdatná šoférka, tak malú povozí do školy, po krúžkoch, obstará nákup a napokon, Davidovi sa splnil sen, má každý deň teplú večeru, všetko je ako má byť. Teda skoro všetko. Susedou je im známa herečka, veľmi frekventovaná v médiách a sotva odpovie na pozdrav, akoby ona bola vzduch, krava nafúkaná. Milica spočiatku aj koketovala s myšlienkou, že ju pozve na susedskú návštevu, ale potom ju zavrhla. Nie je ona taká chudera, aby sa podlizovala takej nejakej… Za to, že sa pretŕča v televízii.

Firemný večierok bol skvelý. Po pár drinkoch navrhla veľkému šéfovi tykanie. Povedal, že je poctený. Tak či onak bola tam najväčšou hviezdou. Aj kabelku si obstarala takú, akú videla v nejakom bulvári, mala ju milenka, či partnerka nejakého oligarchu. Suma za ňu jej skoro vyrazila dych. Ale nech! Taká hlúposť a človeku to dodá také dráždivé sebavedomie. Nie je nijaká putička, vie, že vo svojej robote je skvelá a predsa len, ženská márnivosť, ako poteší taká kabelka, ktorú dnes nosí každá baba, pretŕčajúca sa v šoubizových reláciách v televízii. Tie si Milica nedá ujsť, hoci hlúpe seriály nepozerá. Ale tamto musí vidieť, aby vedela, kde je sever!Všetci sa jej zaliečali. Aká je skvelá. Krásna. Úspešná. Aj tí, čo ju mali v zuboch a s radosťou ju kuloároch ohovárali a nenávideli. Dnes večer sa jej život videl krásny. Zrazu pri barovom pulte videla nejakú známu tvár. Určite ju videla dakedy v televízii, len ju nevedela pomenovať. Nevieš, kto to je, spýtala sa veľkého šéfa. Uškrnul sa. Známy vymetač večierkov, údajne, sám neviem, kto ho zavolal, ale nebudem ho predsa vyhadzovať. Milici blyslo hlavou, taká známosť nemusí byť na škodu, iste je zadobre s mnohými ľuďmi zo šoubiznisu a podišla k nemu. Môžem vás privítať?
Zvyšok večera sa Milica už od neho nepohla. Dotyčný ju zavalil pikantnými informáciami z toho veľkého sveta, ktorý sa jej videl úplne nedostižný, napriek tomu, že jej susedou bola tá známa herečka, ale psí čumák. Dali spolu pár drinkov, bolo to úžasné a najmä to, že dotyčný ju pozval na nejakú významnú akciu, kde sa to bude len tak hemžiť významnými ľuďmi, taký formát, ako ste vy tam predsa nemôže chýbať. Milica sa cítila nádherne. Ani jej neprekážali podozrievavé pohľady kolegov. Prenikne tam. Vyhrabe sa z tohto malého piesočku.
Doma s nadšením referovala Davidovi o vydarenom večierku. Zachmúril sa. Taká inteligentná žena a také prízemné túžby! Čudujem sa ti.
Nikdy jej nerozumel. Ale Milicu možno prestane zožierať závistlivý nepokoj.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *