Klasika sťahovavého vtáka

Vlastne celkom zachovalý stredný vek, dosť šarmantný nadriadený, nádherná a vôbec nie hlúpa podriadená a potom síce elegantná, ale akási bezfarebná manželka. Klasika manželského trojuholníka? Obšúchané? Ako život sám.

11

Hlavní hrdinovia Alex, Monika a tam kdesi Etela. Panebože, začudovala sa pôvabná a vôbec nie hlúpa Monika, také nemožné meno, ako má tvoja žena, je to vôbec ešte v kalendári? Je, odpovedá Alex, dvadsiateho druhého februára! Zvyknete oslavovať? Pijete šampanské? Manželka dostáva kvety a drahé parfumy? Monika chodí po pracovni a provokatívne naťahuje svoje manekýnske telo ako mačka. Alex je na nervy. Keby nebola taká šikovná, pracovne zdatná, okamžite by ju vyrazil. Mala by pri svojom intelekte škúliť, mať teľacie nohy, upírske zuby, alebo také niečo. Ale ona nie, miery má ako misska, po anglicky a francúzsky šteboce ako po slovensky, dochvíľnosť a precíznosť má v krvi. Fakt skvelá. Prečo ju to chcel vyraziť? Človek je na nervy z tých nôh! A z teľacích by nebol? Pravda, načo sem mieša jeho ženu. Jej meniny! A vôbec, súkromie nepatrí na pracovisko. Dnes by sa mal ponáhľať, sľúbil Etele, že pôjde na rodičko. Fakt je z tej baby na nervy! A zrazu sa Alex počuje, máš dnes čas?! Mohli by sme zájsť na večeru, dotiahneme tie záležitosti s projektom.
Jasné, povie Monika. Uťahaná som ako kôň, robiť s tebou nie je med lízať! Ale musím uznať, neplatíš najhoršie. Hoci, na druhej strane ja som vynikajúca pracovníčka, či?!

Večera bola v príjemnej reštaurácii, jedlo skvelé a Monika sa napriek odporúčaniu vrchného, že k tomu jedlu sa hodí červené víno, rozhodla pre šampanské. Alex sa rozhodol, že na kontrakt do Británie nemôže letieť sám, jeho angličtina je síce slušná, ale nie zas až tak brilantná ako Monikina a cestou naspäť sa môžu zastaviť vo Viedni.
Pokračovali v byte u Moniky. Síce len jednoizbový, ale urobený s decentným vkusom. Pravda, vkus nemožno uprieť ani jeho žene Etele. Asi preto sa obe orientujú na mňa, fandil si v duchu Alex.

Do rána sa bál zostať. Každý slušný ženáč si do polnoci ľahne k vlastnej žene. Zavolal si taxík. Tá baba je jednoducho zázrak, usádzalo sa mu v hlave, keď sadal do taxíka. A nikdy mu nechce odpovedať na otázku, prečo sa ešte nevydala, hoci už má tridsať preč.
Etela ešte nespala. Zasa si bol u tej fľandry?! Varujem ťa! Ak to neskončíš, zájdem za vaším generálnym! To bolo už druhé vážne varovanie. Tretie už nepripustím, prisahal si Alex. Na deti sa išiel pozrieť vždy, nech sa vrátil v ktorúkoľvek nočnú hodinu. Chalanov fakt miloval. Videl v nich celkom prirodzene svoje vlastné pokračovanie. Chalani spali ako anjelici. Azda sa tá učiteľka nechystala na rodičku sťažovať sa na prváčika Samka. Je niekedy divný, ale múdry!
Služobka v Británii bola vynikajúca. Kontrakt sa dohodol a vo vyhliadke boli ďalšie. Monika reprezentovala firmu, aj krajinu z každej stránky. Pri pohľade na ňu sa roztápali aj suchárski Angličania, inteligencia a zmysel pre humor vďaka jej angličtine neostávali utajené. Päť nocí v slušnom hoteli. Spoločných nocí, bez ukradomkých pohľadov na hodinky. Ani neviem, prečo sa s tebou vláčim! Dráždila ho pochybovačnými úvahami. Ženatý chlap, dve deti… nič moc! Alebo že by som predsa len vedela?!
Na spiatočnej ceste vo Viedni pokúpili nejaké veci a keď sa cestou do hotela zastavili na drink, Monika mu povedala, že sa domov nemieni vrátiť. Za žiadnych okolností! No, zabudli sme povedať, že na jar v osemdesiatomdeviatom ešte zúril u nás socializmus a že takéto výlety si mohli dovoliť iba pracovníci v zahraničnom obchode. Monika, že už sa jej prieči dýchať na povel. Že tie jazyky nedrela nadarmo. A že už má niečo predšliapnuté. Alex zalapal po dychu. A čo ja?!
Ak chceš a rozhodneš sa, aj ty už máš niečo predšliapnuté.

Zostali obaja. Po troch mesiacoch prechodného pobytu vo Viedni, kde bývali u Monikiných známych, odleteli do Kanady, kým sa všetko vybavilo. Neboli to už euforické časy na emigráciu, ako v šeťdesiatomôsmom, ale Monika bola čarodejnica. Všetko vykorešpondovala tak, že prijímacie tortúry sa skrátili na minimum a keďže on a najmä ona vedeli po anglicky viac ako how do you do, pomerne rýchlo sa aklimatizovali a najmä preto, že dostali dobrú prácu.
Som ťažkotonážny zbabelec, ošacoval sa Alex zakaždým, keď si pomyslel na chalanov, čo bolo najmä spočiatku veľmi ťažko. Veď ja im to všetko vynahradím, zastrájal sa v duchu. Rozvod na diaľku prebehol hladko. Čo už, aké prieky, keď vás delí nielen oceán?!

Zničil si mi život, napísala mu Etela. Niečo na nej asi bude, keď si jej dal prednosť. A ja, taký blbec…! Som presvedčená, že ťa to čoskoro prejde. Svedomie si spytuj kvôli chlapcom. A ozaj, lapila ťa hneď po rozvode do manželských osídiel?! Alebo ti dala kvapku vydýchnuť?!
Alex roztrhal ten list, aby sa nedostal Monike do rúk. Svadba bola jednoduchá. Monika mala biely kostým a v ryšavej hlave akýsi biely kvet. Hrozne vysokánske podpätky. Tu môžem, povedala. Tu nikomu neprekáža, že som vyššia od teba, tu je to tuším dokonca v móde. Budeme IN.
Fakt bola nádherná. A hoci sa obával, že po sobáši sa automaticky chytí oprát v ich vzťahu, veď napokon tunajšiu existenciu z dvoch tretín, teda najmä spočiatku, zabezpečovala ona, nestalo sa tak. Dokonca akosi spokornela. Pripravovala mu kúpeľ. Uvarila mu úplne domáce parené buchty, keď po nich zatúžil. A sympaticky brala na vedomie existenciu dvoch chalanov a vymýšľala, čo im poslať do balíka, akú im urobiť radosť a vôbec by nenamietala, keby im ako výživné posielal hoci polovicu svojho príjmu. Nájdeme riešenie. Všetko sa utrasie a mohli by prísť sem a žiť s nami. Myslíš, že by som sa o nich nevedela postarať?!

Si blázon! Naozaj si myslíš, že moja bývalá žena by ti prenechala aj synov?!
Monika mala na všetko odpoveď. Tak ale na prázdniny musia prísť. Chalani bývajú besní do motorových člnov. A možno dovtedy budeme mať aj jachtu!

Obaja sa profesionálne veľmi dobre uplatnili. Trvalo pravda dosť dlhú chvíľu, kým sa stretli vo Viedni. Alex bol zvláštny, na Slovensko ho to akosi neťahalo, aj keď po osemdesiatomdeviatom už nemal na sebe biľag emigranta. Stretnutie bolo rozpačité iba na začiatku. Monika ich taktne nechala osamote. A potom ostala zamĺknutá, akoby pocítila konkurenciu, ktorá ohrozuje jej postavenie. Napriek tomu, že ich dievčatko ostalo doma, v Kanade, u Monikinej priateľky.
Ale u Alexa sa čosi zlomilo. Povedal, že už nedokáže žiť ako schizofrenik. Že železná opona síce zmizla, ale oceán ostal. Že je to priďaleko. Že sa presunú bližšie k chlapcom, do Európy!Fajn, povedala Monika. Že si sa tak rozhodol za nás všetkých! Neostal jej nič dlžný. Vtedy si rozhodovala ty! A za viacerých. Z Monikinho pohľadu sa cesta do Európy veľmi nevydarila.

Sťahovaví vtáci! Najprv do Bavorska, tam mala kanadská firma, v ktorej Alex pracoval, pobočku. Slušne sa zdokonalil v nemčine, ale aj tak ho začal páliť zadok. Aj tak je to ďaleko od jeho rodiny. Našu dcéru budeme vláčiť ako mača?! Monika začala byť nepríjemná, nikdy taká nebola. Leslie je ešte malá, ona veci tak nechápe, ale z chalanov sú už muži, tí ma potrebujú, dôvodil Alex, akoby sa sám pred sebou chcel ospravedlniť fakt, že nebol s nimi, že nebol po ruke, keď sa z chalanov muži stávali. Monika sa akosi nevedela zbaviť súkromného strachu. Veď Alex vyslovil tú vetu, že Bavorsko je ďaleko od rodiny. Nie, celkom domov sa vrátiť nehodlal, ale byť len tak na skok, ako keby žil v Piešťanoch, či Nitre. Viedeň je také akurátne mesto! Tak povedal Monike. A tá, že ledva si tu zvykla, už tu má nejakých známych! Neodpustila si skepsu. Prosím ťa, ty si nikdy nemala problémy s aklimatizáciou!
A drahý Alex začal okamžite pracovať najprv na pracovnom a potom aj na privátnom presune do Viedne. Mačacie pohyby Monikinho ešte stále pôvabného tela už nehrali veľkú rolu. Odkedy sa im narodila dcérka, nepracovala, bola teda odkázaná na Alexa a ani nemčina ju nebavila. Preto sa ju nikdy predtým neučila, dávala prednosť elegantnejšie znejúcim jazykom, angličtine a francúzštine. Nikdy netúžila žiť v krajine, kde sa hovorí po nemecky.
A ďalšie sťahovanie?! Vec sa jej oznámila, súhlas sa nepýtal. Karta sa otočila. Byt vo Viedni bol nádherný, v elegantnej štvrti. Nie lacný. Alex sa chcel blysnúť. Alex bol posadnutý rodinným životom, teda exrodinným. Malá Leslie, ktorá z tých rôznych jazykov mala v hlave mišmaš, zvykla v poslednom čase drahému oteckovi ísť poriadne na nervy.
Alex im skrátka unikal.

Chodievaš do Bratislavy na večeru?! Monika už strácala trpezlivosť. Áno, občas! Pochop, že tam mám synov! Dobre! Ach, dobre, pomyslela si Monika. V hlave si to spočítala. Otecko najprv chvíľu emigrant, otecko Kanaďan, otecko žijúci v Nemecku a teraz dokonca v blízkej Viedni už prestal byť pre dnes dospelých mužov exotom. Veď ten jeden sa už tuším oženil. A otecko im financoval štúdiá na zahraničných univerzitách, obom. Predsa takí dospelí ľudia nebudú trištyrikrát do týždňa sedieť s otcom a rozoberať s ním problémy svoje a problémy celého sveta. Najmä keď je otec aj tak dostatočne štedrý.
Podozrenie rástlo. Trinásťročná dcérka si s ňou sadla do auta. Dobre si Monika tú adresu pamätala. Bolo iba pol siedmej, keď tam zazvonila. Dlho nič a potom otvorila Etela v župane. Kto to je, začula Alexov otrávený hlas. Leslie, počkaj dolu, povedala dcére po anglicky. Načase, že sme sa zoznámili, povedala Etela. V jej očiach bol pohľad, ktorý znamenal víťazstvo v hre, ktorá vyzerala byť už dlho stratená.
Nechcem sa rozvádzať, zašepkala Monika. Baby, čo ste sa zbláznili?! Alex bol narýchlo oblečeným mužom. Za chyby sa platí! Ale veď ja sa už vonkoncom nemienim ženiť! Hádam si

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *