Je zdravé mať strach?

images-stories-strach20-300x266Najskôr mám strach a potom sa trasiem, alebo najskôr sa trasiem a potom mám strach? Túto otázku si kládli psychológovia od nepamäti. Jedna teória hovorí, že až uvedomenie si strachu privodí reakciu nášho tela. To znamená, že až keď vieme, že sme v nebezpečnej situácii a mali by sme sa báť, začneme sa triasť, potiť, zbledneme, vyschne nám v ústach. Druhá teória tvrdí opak. Prečo sa trasiem? Prečo mi je taká zima? Preto, lebo mám strach?

Strach je nepríjemná a často veľmi silná emócia spôsobená očakávaním, alebo uvedomovaním si nebezpečia. Avšak strach je prirodzenou reakciou a pomáha ľuďom rozpoznať a reagovať na nebezpečné situácie a hrozby. Dokáže nás nabudiť k pohotovým reakciám, umožní nám elegantne vykorčuľovať zo situácií, keď nám v práci alebo v osobnom živote hrozí nejaká katastrofa. Keď má žiak strach pred skúškou, radšej nejde do školy, vyhne sa zlej známke a naviac, nemusí mať, aspoň v prvých dňoch, strach z rodičov. V každom prípade i strach môže byť našim priateľom, ukázať nám, na čo si máme dať pozor, čoho sa vyvarovať, alebo naopak, s čím sa stretnúť a čo zdolať.

Veľa strachu dokonca sami vyhľadávame. Patrí sem jazda na horskej dráhe a novodobých krkolomných kolotočoch, z ktorých tuhne krv. Tiež sem môžeme priradiť túžbu sledovať hrôzostrašné filmy a horory, pri ktorých ani nedýchame a potom sa bojíme ísť aj do kuchyne nabrať pohár vody. Pri všetkých týchto situáciách už vopred vieme, že sa pri nich pravdepodobne budeme báť, no láka nás to tak, že si za kolotoč ešte aj zaplatíme, k filmu si dáme pukance a naviac, po čase to chceme zopakovať. Súvisí to s pocitom sebauspokojenia nad zvládnutím určitej situácie, možnosti prekonať niečo, čo sme si sami stanovili a vedeli sme, že to nebude ľahké. Naviac, často aj v očiach okolia sme potom považovaní za majstrov, že sme zvládli situáciu, ktorú by ten a onen nikdy nepodstúpil.

Do takéhoto vyhľadávania strachu vstupuje aj ďalší faktor, a to hormonálny. Vylučovanie endorfínov, ktoré sa vyplavujú pri slastných pocitoch zdolania strachu, alebo prekonania prekážky, môže byť pre veľa ľudí takým lákadlom, že opakovane podstupujú situácie, aby tieto hormóny mohli byť stále a stále vylučované a teda, aby mali opakovane tieto príjemné pocity. Príkladom sú vyznávači adrenalínových športov a neúmerní nadšenci rôznych nebezpečných, či ľahkovážnych disciplín, do ktorých sa často a s obľubou vrhajú, v snahe maximálne vybiť endorfíny. Rizikom môže byť akési zvyknutie si a rovnaké situácie potom nevyvolajú rovnaký efekt. A tak nadšenci zvyšujú riziko a obtiažnosť, čo môže byť životu nebezpečné.

Pozor na strach, ktorý môže vyústiť do konfliktu. Ľudia, ktorí sa cítia ohrození, majú tendenciu sa brániť, sú povzbudení adrenalínom k „útoku či úteku“. Na situácie a veci, ktorým nerozumieme, a ktoré v nás vyvolávajú neistotu, máme sklon pozerať so strachom a nedôverou. Nevieme, čo môžeme od nich očakávať, a preto si radšej dávame pozor. Je teda dobré mať v mnohých situáciách strach, vedieť ho rozpoznať, vedieť na jeho základe, ako mi môže pomôcť vysporiadať sa so situáciou a podľa toho reagovať.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *