Hviezda na dne pohárika

6-1Dúfam, že sa mi tu nepovracia, pomyslel si taxikár, sledujúc v zrkadle pasažierku, ktorú mu nanominovali dvaja muži do vozidla, povedali adresu a zaplatili vopred a pridali slušný tringelt. Dáma to dnes nezvládla, prosím, odprevaďte ju až k dverám, býva na prízemí. Taxikár sa najprv chcel ohradiť, že takéto služby neposkytuje, ale tringelt ho uhovoril. Podľa oblečenia teda žiadna bezdomovkyňa, všetko značkové, ale rozcuchané vlasy a mútny pohľad.

Muži ju vtisli do auta a ona sa začala smiať, čosi nezrozumiteľne bľabotať. Tak! Ako povedali muži. Dáma to dnes nezvládla. Ale keby boli gavalieri, pomyslel si taxikár, odprevadia ju k dverám sami a nezveria takúto úlohu na neho. Ale čo už, zaplatili. Dnes kšefty aj tak bohvieako nešli.
Blázni, tí chlapi! Veď mu zverili aj kľúče od bytu. Čo keby bol nejaký zlodej a využijúc situáciu ten byt vybieli?! Poznal zopár kolegov, ktorí by neváhali. Ale on sa rátal medzi slušných ľudí. Dáma vzadu zdriemla, naštartoval. Na adrese na sídlisku to nebola ľahká práca dostať ju z auta. Vzduch ju trošku osviežil, keď ju taxikár podoprel, vládala prekladať nohami. Našťastie ani vo vchode nikoho nestretli. Kľúč zasunul do dverí, chcel do nich vstrčiť aj dámu, ale predsa mu to nedalo, otvoril dvere do izby, uložil ju na gauč, dokonca prikryl dekou, kľúče položil na stolík a dvere zvonku iba zabuchol. Dáma totiž okamžite zaspala.

Soňa bývala vždy skvelá baba. Do koča aj do voza. Na fakulte patrila vo svojej špecializácii k premiantom, cudzie jazyky sa na ňu lepili, každé leto robila animátorku v inej krajine, muži jej dvorili, lebo vyzerala ako modelka a aj v hlave to mala pekne zrovnané. Nechcela sa viazať, hoci sa vyskytli aj takzvaní vážni uchádzači. Preberáš, až preberieš, povedala jej mama. Soňa sa iba zasmiala. O mňa sa, mami, nestrachuj! A bolo!
Už s diplomom nastúpila do reklamnej agentúry, po takej kreatívnej robote vždy snívala, všetko sa jej videlo úžasné, ako jej život vychádza. Kolegovia boli super, rozhľadení, dobre vyzerajúci, vždy dobre oblečení, takéto prostredie jej vyhovovalo. Zapojila sa do dvoch kampaní a vychádzalo jej to, Sonine nápady ocenil aj šéf kreatívcov, ktorý ju zoznámil aj s majiteľom vychytenej agentúry, Soňa začala stúpať po profesionálnom rebríčku. Aj peniaze boli veľmi slušné, ktoré jej každý mesiac chodili na účet. Pomyslela si, už som dosť stará, aby som sa osamostatnila, mamu mala rada, aj si s ňou v mnohých veciach rozumela, ale mama hotel jej už išiel čoraz častejšie na nervy. Mama bola vdova už pár rokov, po otcovej smrti sa na Soňu upla až nezdravo, čoraz častejšie o vnúčatách, no nie, stačilo! Mami, veď nejdem na druhý koniec sveta, iba na druhý koniec mesta, áno, tam sa mi triafa šikovný bytík, na ktorý si môžem trúfnuť so svojou hypotékou, áno, už som si ju vybavila, všetko je, ako má byť, mami, zabudla si, že už som veľká? Keby si aspoň mala nejakú vážnejšiu známosť, brala by som to ľahšie! Mamka aj slzu pustila. Neboj sa ty o mňa, ja sa nestratím!

Vďaka svojej práci sa Soňa zoznámila s mnohými zaujímavými mužmi, našincami aj cudzincami, rada flirtovala, to áno, žene vždy lichotí, keď vie, že sa páči a že je o ňu záujem. Ale odtiaľpotiaľ! Niežeby sa sexu vyhýbala, mala už aj na fakulte zopár vzťahov, ale keď dotyčný udrel na vážnu strunu, hodila spiatočku. Fakt sa nechcela viazať, chcela popracovať na svojej kariére a takto je to jednoduchšie, byť zodpovedná iba sama sebe, vari nebude skladať účty nejakému prípadnému žiarlivcovi. Fedor, to bolo niečo iné. Páčila sa mu, to žena vycíti, ale páčila sa aj iným. Ale toto bolo niečo iné, zamestnával jej myseľ, aj predstavivosť viac, ako by si sama želala. Obchodný riaditeľ agentúry, áno, slušné spoločenské postavenie, iste, aj to jej imponovalo, bol bezprostredný, s chlapčenským bezradným úsmevom a napriek tomu mal autoritu, ktorú si nevynucoval príliš prísnym, alebo arogantným správaním. Keď s ním Soňa mala pracovné jednanie, bol sebavedomý a profesionálny a fakt jej imponoval. Až na neviem koľkýkrát sa jej v závere jednania spýtal, nedáme spolu pracovnú večeru?!No možno toto bol jeho spôsob dvorenia, ale Soňa bola v siedmom nebi. Fedor bol naozaj trieda! Pred tou večerou, na ktorú naoko ľahostajne kývla, že vlastne prečo nie, vyskúšala pred zrkadlom vari celý svoj šatník. Tuším som sa rachla, pomyslela si, ale hneď odháňala tú myšlienku. Fedor bol totiž ženatý a mal dve pomerne malé deti, jeho ženu raz zazrela na nejakej firemnej akcii, bruneta taká trošku pri sebe, teda trošku dosť a nemožný účes jej pridával roky, Soňa v duchu skonštatovala, že k takému chlapíkovi by sa hodil kvapku reprezentačnejší zjav.
Večera sa niesla v napoly profesionálnom duchu, hovorili o robote, o nových kampaniach, vyhliadkach agentúry, jedlo bolo chutné a víno skvelé. A stále nič, Soňa bola ako na tŕní, nie je predsa možné, aby ju pozval na večeru len tak, aj keď ju nazval pracovnou. Po vyše dvoch hodinách zaplatil, zavolal jej taxík a pri rozlúčke povedal, bol by som rád, keby sme podobnú akciu zopakovali, bolo to veľmi príjemné!
Soňa naozaj nevedela, čo si má o ňom myslieť. Počas večera jej ani raz nezalichotil ako žene, nenaznačil, že sa mu páči a vôbec! S ňou sa teda nikto zahrávať nebude, uzniesla sa v duchu. Ale dráždil ju nekonečne… Ženáč – neženáč!

Potom v práci akoby sa nič nestalo, akoby absolvovali iba formálnu záležitosť, čisto pracovnú, skôr sa jej vyhýbal. Asi tak o tri týždne cinkol telefón, Fedor. Mohli by sme si to zopakovať?! Čosi jej navrávalo, žeby mala rázne odmietnuť, ale iba v prvej vete robila kúsok drahoty a potom povedala, v stredu rozhodne nie, chvíľka nafilmovaného premýšľania a potom…ale vo štvrtok, vo štvrtok áno. O siedmej na starom mieste! Tak sa vlastne tá reštaurácia, kam ju zobral Fedor prvýkrát, stala ich azylom, ich útočiskom.
V ten druhý večer sa jej dostalo lichôtok ažaž! Do privolaného taxíka si prisadol aj Fedor, Soňa nenamietala a keď na jej adrese vystúpil aj on a spýtal sa, pôjdeme k tebe, prikývla. To bol vlastne ozajstný začiatok vzťahu. Soňa bola naozaj hotová, vôbec jej neprekážali reči, aké zvyčajne ženáči hovoria svojím milenkám, že jeho manželstvo je vlastne formálne, že žijú vedľa seba kvôli deťom, že jeho manželka bola jeho detskou láskou, ale strašne sa zmenila, je prízemná a vôbec…Nebavme sa o mojom manželstve!
Soňa sa jednoducho zamilovala, chémia zafungovala ako nikdy a hoci jej v hlave blikali výstražné znamenia, nevedela s tým nič urobiť. Fedor zostal u nej takmer do rána. Niekedy okolo tretej si volal taxík.

Jasné, že také veci nemajú šancu ostať dlhšie v utajení. Nie nadarmo sa hovorí, že človek si nemá začínať vzťah na pracovisku, lebo ten sa okamžite dostane pod drobnohľad mnohých očí. Chalani, kolegovia z jej skupiny jej povedali, že je to somarina, prechodná záležitosť, Fedor sa predsa nikdy nerozvedie, má deti, mala by to všetko zvážiť a sústrediť sa na iné ponuky, Sonička, ty predsa vieš o sebe, že si trieda!
Sonička to vedela o sebe a vedela aj to, že si nedokáže pomôcť s tým, ako sa stávala závislou od Fedora. Poldruha roka sa len tak spolu „vláčili“, v tom ICH podniku už mali svoj stály kútik, personál ich poznal, potom taxík, pár hodín u nej a zasa taxík nad ránom smerom na Fedorovu adresu. Po istom čase ženu začne omínať vedomie, že sa od nej vracia do svojej manželskej postele, nezáväzný a časovo ohraničený flirt je niečo iné, ale Soňa s Fedorom to ťahajú už takmer dva roky, to je vzťah, ale dosť nevyvážený, Fedor si dokonca dovolil na Soňu žiarliť, keď na nejakej firemnej akcii v tanci vyvádzala s mladým kolegom a potom jej u nej urobil scénu. Mala dosť vypité, tak si otvorila ústa. A ty sa kedy mieniš rozviesť? Dokedy budem len tvoje rozptýlenie z nudného manželského života? Mám toho dosť! A nalej mi ešte! Fedor nalial a povedal, že začne o tom premýšľať.

Piate výročie vzťahu oslávili v ich podniku, pri svojom stole, Fedor priniesol krásnu kyticu, bol to galantný pán, na stôl položil luxusne zabalenú škatuľku. Soňa ju nedočkavo otvorila. Nie, žiadny snubný prsteň. Krásne náušnice od Swarovského. Ďakujem, sú naozaj pekné, povedala Soňa, ale ani navonok nedokázala zakryť sklamanie. Pán totiž premýšľal už päť rokov, ako chce vlastne žiť, aj keď ju neustále presviedčal, že ona je pre neho tá pravá a jediná a blablabla.
Večery a víkendy, ktoré Fedor trávieval so svojou rodinou, boli pre Soňu peklom. Zrazu si nevedela vytvoriť náhradný program, kamarátky, s ktorými chodievala predtým do divadla a na koncerty, alebo len tak na babince, zrušila už dávnejšie, občas zašla k mame a tam stále tá istá pesnička o tom, že už je dosť stará, aby sa zamyslela a dala sa na poriadok. Aj jej kariéra ostala akási zablokovaná. Dochádzali jej nápady a šéf kreatívcov síce taktne, ale predsa len dvíhal pomyselný varovný prst.
Po večeroch začala Soňa sama doma popíjať. Samota sa jej s pohárikom zdala prijateľnejšia, znesiteľnejšia. V taký sobotňajší večer fľaša vodky vedela padnúť. No a čo, keď je ten život taký poondiaty?
No a nečakané tehotenstvo, to bol riadny gól! Zrejme pozabudla na antikoncepciu, alebo tá jednoducho zlyhala, načo pátrať po príčinách. Bolo to tu! Pozitívny tehotenský test, pre istotu návšteva gynekológa a teda istota!!! No kto by už v takejto prekérnej situácii nesiahol po fľaši?!

Fedor sa vôbec nepreľakol, keď mu Soňa povedala, ako sa veci majú. Som v tom, miláčik, dúfam, že toto ťa rozhojdá k ráznemu činu. Prekvapene na ňu pozrel. Myslím rozvod!!! No teraz ostal akoby preľaknutý, že to prosto, takto zčistajasna jednoducho nejde, že musí aj ona chápať jeho situáciu, že vlastne niet nad čím premýšľať, veď u nás potraty nie sú zakázané a netreba chodiť ani na nejaké trápne komisie, ktoré ich voľakedy pred sto rokmi odsúhlasili, alebo zamietli a kde sa k tomu okrem lekára vyjadrovali aj nejaké neukojené staré dievky a…
Soňa si naliala a povedala ľadovým hlasom, čiže toto je tvoj návrh riešenia?! Samozrejme, miláčik, veď sme obaja rozumní, dospelí ľudia a dnes to našťastie nie je problém! Vypadni, zrevala naňho.
Fedor sa pobral bez ďalších slov. A Soňa si nalievala a nalievala, nepamätala si, ako sa dostala do postele.

Uspia vás a je pokoj! Po pár hodinách, keď je všetko ako má byť, sa môžete zbaliť, zavolať si taxík, zaviezť sa domov a naliať si. To bolo jediné. Alkohol, ktorý držal Soňu nad vodou. Na ten deň si zobrala náhradné voľno, zajtra musí do práce, pripravuje sa nová kampaň, budú sa schvaľovať návrhy. Ani nevie, aké sú tie jej, v poslednom čase, pod ťarchou osobných problémov robotu akosi vypustila. Ešte že si môže vypiť, aby nedajbože neprišli nejaké výčitky svedomia, čo to dnes urobila! No čo! Keby sa Fedor zachoval ináč, nechala by si to decko. Ale byť hrdinskou slobodnou matkou, na to teda ona nemá guráž!
A Fedor, ten sa začal akosi z jej života vytrácať. Keď mu v ich podniku oznámila, že sa rozhodla pre interrupciu, povedal, to je fajn, miláčik, ale teraz sa budeme menej vídať, nejako sa toho nakopilo, vieš, v robote a s deckami, takže…
Takže zatrúbené na ústup. Galantní páni dávajú takéto kopačky.

A čo predchádzalo zvláštnemu odvozu taxíkom s neznámym a podplateným taxikárom? Ráno si Soňu zavolal riaditeľ a z mosta doprosta jej oznámil, že stačilo. Všetci vedia, je to verejným tajomstvom, že si nosí v kabelke fľašku, hoci alkohol na pracovisku je tabu a ona o tom dobre vie! Navyše, v práci na ňu nie je nijaké spoľahnutie, namiesto prínosu sa stala pre agentúru brzdou a to sa nedá tolerovať. Na jemné upozornenia nereagovala, popíjanie a nespoľahlivosť trvajú. Čiže: Alebo sama požiada o uvoľnenie, alebo dostane výpoveď! A taká priateľská rada na záver, myslím Soňa, žeby ste sa mali liečiť!
Tresla mu dverami, celá červená od hnevu. Ona, ktorá tu v agentúre bola hviezdou! Neslýchané!!!
Vošla do svojej kancelárie a pila priamo z fľaše. Keď ju našli kolegovia, už len bľabotala o nespravodlivosti a svinskom svete a poďme si niekam vypiť, chalani!
Bolo im jej ľúto, vedeli, že s Fedorom to skončilo, o tej inej veci pravdaže netušili, istota bola jediná, že Soňa pije! Tak zavolali a zaplatili ten taxík a dúfali, že ten slušne vyzerajúci taxikár splní objednávku.
Mala by sa ísť liečiť, poznamenal jeden z nich, veď to bola šikovná, kreatívna baba, parádne vyzerajúca, s dobre našliapnutou kariérou, mala by sa ísť liečiť!

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *