Filozofia tichej myšky

3Rišo ticho jedol a Irena sa hrmotne pohybovala po kuchyni. Tresla hrncom, štrngala príbormi v dreze, plesla dverami na chladničke, akoby tým hlukom demonštrovala svoj odpor k robote v kuchyni, ktorá ju podľa nej, veľmi ponižovala. Rišo si aj pomyslel, mal by som jej dačo, nech tu tak nelomozí, veď nemá žiadnu príčinu, ale ako zvyčajne, ostalo iba pri nesmelej myšlienke. Nie je predsa blázon, aby išiel hŕ do konfliktu, pozná on Irenu, vybuchla by ako sopka a hluk by bol ešte neznesiteľnejší. Dojedol, odložil po sebe, oplákol tanier aj príbor a tak vložil do umývačky. Bolo to chutné, usiloval sa preladiť strunu. Mhm! To bola celá odpoveď. Očividne nemala chuti do reči.

Peniaze, ktoré mu dnes pribudli na účet, teda úplne mimoriadne a nečakané peniaze si nechával ako bonbónik, ale zrazu si nebol istý, či je teraz vhodná chvíľa na takú lahôdku. Pokrčil plecami a odšúchal sa s papučami z kuchyne. Nech si trhne nohou! Muselo sa jej stať dačo nepríjemné, keď je ako fúria. Ale vypytovať sa jej nebude. Dávno sa jeden druhého takmer na nič nespytujú. Keď sa to tak zoberie, nikdy sa vlastne veľmi nespytovali a o sebe sa dačo dozvedeli iba z náznakov, z domnienok.

Ešte sa vrátil do kuchyne, vytiahol si z chladničky pivo, Irena stála pri okne, nervózne vyfukovala dym z cigarety, zlostne fučala. Celkom nečakane si ju premeral a hodnotil. Keď sa vyoblieka a našminkuje, vtiahne brucho, ešte ako tak. Ale takáto rozcuchaná, rozkysnutá a zlostná veru mala ďaleko od pôvabu. Opäť medzi nimi nepadlo ani slovo a hlavou sa mu prehnala úplne kacírska myšlienka. Prečo sa s ňou vlastne nerozvedie? Zahriakol sa. On by predsa nič také nemohol urobiť. Usúdil, že by to od neho bolo podlé. Ale uvedomil si v kútiku duše, že keby tak o rozvod zažiadala ona, sakramentsky by sa potešil. Ale on, tak sám, od seba… Nie! To nie a nič na veci nemení ani skutočnosť, že po pätnástich rokoch manželstva nemali deti a žili v jednom byte od seba na hony vzdialení.

Vošla za ním do izby. Nespomínal si, že by u vás mali byť nejaké prémie? Odmeny! Tak sa mi marí… Nečujne si vzdychol, vytiahol mobil a ukázal jej smsku z banky, ktorá oznamovala slušný prírastok na účte. Ani nepohla brvou. Prehltla ten bonbónik akoby nič! Akoby najobyčajnejšie sústo. Nech ju porazí, pomyslel si zlostne. Čo to jeho stálo manévrovania a taktizovania, kým sa prepracoval k takejto sume. Myslí, že by tie peniaze bolo treba ošetriť, premiestniť z bežného účtu, videla som reklamu jednej banky, čo ponúka výhodné podmienky! Rišo pomyslel na to, že by sa mu zišiel nový oblek a aj nová bunda, veď si zaslúži. Ako myslíš, povedal nahlas. Čo bude robiť nepríjemnosti!

Keď mal Rišo dvadsaťštyri, bol šialene zamilovaný do Dagmary. Taká nohatá štíhla dievčina s uhrančivými očami a neodťahovala sa od myšlienok na ich vzájomné zblíženie. Ani reči, povedala matka, z takej rodiny, to by si si dal! Lomcovalo ním rozhorčenie, ale dokázal ho skryť. Urobil, ako mama chcela. Vždy robil tak, ako iní chceli. Irena je dobrá partia, Irena je dievča pre teba, nechaj tak, to ja viem najlepšie posúdiť. Tak mama posúdila a Rišo sa oženil s Irenou. Dagmara s dlhými nohami a uhrančivými očami mu po celé tie roky vchádzala do snov a do tajných myšlienok na vzburu, ale to bolo tak všetko. Nikdy k nijakej vzbure neprišlo. A hoci Irena nemala žiadne škrupule, pokiaľ išlo o to, vyhodiť si z kopýtka, to vedel naisto, on sám kvôli pokoju dokázal premôcť každé pokušenie. Irena mu nie raz, že je sraľo a keď sa to tak zoberie, sám o sebe nemal vyššiu mienku. Bol ochotný vyhnúť sa každej komplikácii a konfliktu najmä, aj keby mal pri tom po uši do bahna zapadnúť.

Irena si ešte raz spokojne premerala sumu na mobile, vyšla z izby. Rišo si nalial piva a pustil televízor. Večer ako stovky iných.

Čo povieš, Rišo, mám dobrú blúzku? Helena z vedľajšej kancelárie vypla prsia a pozerala mu rovno do očí. Peknú, peknú, zamrnčal Rišo v rozpakoch a Helena sa rozchichotala a zmizla za rohom chodby. Vedel naisto, že baby ho budú rozoberať a vedel aj to, že sa dosť často z neho smejú. Na všetko prikývol, nikomu neoponoval a teda taká chodila o ňom mienka, že na nič nemá vlastný názor. To ho urážalo. Mal on svoj názor, aj pokiaľ išlo o pomery v ich podniku, ale nie je predsa taký hlupák, aby so svojím názorom išiel na bubon. Stálo by mu to za to, aby prišiel o svoj pokoj? Veď tá mimoriadna suma na účte, tá veru nie je za nejaké mimoriadne pracovné výkony. Tá je za to, že sa celý svoj pracovný život drží zásady, že kritizovať možno iba do výšky svojho platu, aj keby človeka išlo roztrhnúť od rozhorčenia, aj keby sa mu žalúdok išiel naopak prevrátiť. Ale on je, našťastie, taká nátura, že sa nevie veľmi rozhorčiť, také stavy likviduje v zárodkoch. Nie je hlupák, ako ten mladý inžinier Vlado. Keď u nich nastúpil a posadili ho  k Rišovi, usiloval sa s ním zblížiť. Dokonca ho pozýval na akýsi víkend k sebe na chalupu, aj s pani manželkou, prirodzene. Vyhovoril sa na Ireninu chorobu. Tá by s ním tak dakde išla! Ale ten mladý mu po čase celkom nahlas, či ho neštvú také a také veci v podniku. A nehovoril všeobecne, ale konkrétne. Že sa mu nevidí, že jeden štátny podnik platí externé právnické služby istej kancelárii, hoci má vlastného právnika! A že tie sumy vlastne za nič nerobenie sú poriadne premrštené. A že on si zistil, komu tá konkrétna kancelária patrí a že je to dobrý priateľ ich námestníka. Že ten evidentne musí na tom profitovať. A že prístroje do laboratória dodáva iná, s námestníkom spriatelená firma a že on, ten mladý si zistil, že znovu ide o premrštené sumy, lebo iný dodávateľ by tie isté záležitosti dodal o dosť lacnejšie. Neverím, povedal mladý, že náš boss z toho neprofituje. Videl si jeho nový barak?! V bratislavskom Beverly Hills?! No prosím! Štátny podnik, štátne peniaze a kotúľa sa z nich do súkromných vreciek! Mladý bol až červený od rozhorčenia. Rišo nasadil nemú indiferentnú tvár. Teba to neštve?! Myslel som, že sa ku mne pridáš! Ja to nehodlám tak nechať, len hľadám internú podporu!

Tak sa Rišo rozhovoril o vlastnej životnej filozofii. Opozícia voči vrchnosti, to nie je jeho štýl a že čo najviac v živote uznáva, to je pokoj a nie tak naverímboha si páliť prsty kvôli záležitostiam, ktoré sa ho vlastne osobne netýkajú. Ak si aj ten ich boss niečo uleje do vlastného vrecka, vari to má nejaký vplyv na jeho vlastný život?! Nieé! No tak prosím! Načo okolo toho robiť cirkus, komédiu! Veď ty aj tak len závidíš, povedal Rišo mladému. Že nie si v koži námestníka a nemáš také možnosti! Mne bola závisť vždy cudzia, dodal ešte.

Ale teraz spustil mladý inžinier. Že to nie je závisť, že je to otázka presvedčenia, že jemu sa vždy hnusilo brodiť sa v špine a tu v tomto podniku jej teda je! A všetci len čušia a pritakávajú a prehliadajú! Fuj!

A na jednej porade ten šialenec, po nudných direktorových slovách, ktoré nikto veľmi nevnímal, lebo boli ako vždy, iba formálne, tak ten šialenec, vytiahol svoj papierik a začal svoje podozrenia a tvrdenia dokladať číslami, asistentke Zorke, ktorá išla akurát podávať kávu, sa od strachu poprekopŕcali šálky na podnose a Rišo takmer prestal dýchať. Námestník kývol na direktora gestom, akože nechaj, toto vybavím ja a on, elegantný, sebaistý muž veľmi taktne a takticky mladého inžiniera usadil. Že sa mu páči odvaha a aj kritický pohľad mladého perspektívneho kádra, že tieto vlastnosti mu vždy imponovali, ale bolo to také falošné pohladkanie, ktoré malo zmiasť, lebo vzápätí inžiniera lenlen že neroztrhal na franforce. Pravdaže, všetci prítomní súhlasili s námestníkom a nie s mladým. Nikto predsa nebude taký hlupák, aby si pod sebou pílil konár.

Ale to predsa mohol mladý čakať. Že námestník jednoducho nezabudne. A ten idiot mladý, súc nepoučený prvou lekciou rozhlasoval po podniku svoju pravdu, že námestník kradne, že je to zlodej, že sa nabaľuje zo štátnych peňazí. Ľudia sa už skrývali pred jeho názormi. No kto si chce robiť nepríjemnosti? Konverzácia v kancelárii s Rišom sa obmedzovala iba na pozdrav a na nevyhnutné pracovné záležitosti. Fakticky, každý pred ním utekal, nikto si nebude páliť prsty. Boss tiež nezaháľal. A každý vedel, že on je v podniku hlavný, že direktor je vlastne iba figúrka. Po dobre zorganizovaných linkách, Rišo bol jednou z nich, vypúšťal hrozby. Že najmúdrejšie by bolo, keby mladý vypadol. Že so svojou kvalifikáciou si nájde uplatnenie a že keď sa vyberie po dobrom, jeho neznesiteľné vlastnosti sa neocitnú na žiadnom papieri. Lebo boss je formát, napriek osobných invektívam je ochotný všetko prehliadnuť.

Mladý sa iba smial. Takých chorým, čudným smiechom. Nechápem, prečo mu ty, Rišo, robíš takéto službičky. Či ti sľúbili nejakú odrobinku?! Alebo vyššie postavenú stoličku? Riša takéto poznámky už dávno, vlastne nikdy nezahanbovali. Ty budeš toľko dúchať do ohňa, až sa sám podpáliš! Zhoríš! Počul si o niekom, kto hlavou múr prerazil?!

Na najbližšej porade inžinierovi prečítali pokarhanie, s dodatkom, že sú ochotní zabudnúť, ak odíde sám. Boss bol ako vždy sebaistý, v bezchybne ušitom obleku. Mladý zopakoval, že nemieni odísť, že sa mu tu páči a bude ešte viac, keď dokáže ďalšie prechmaty a zverejní ich. Rišo sa triasol za inžiniera. Toto mu teda poriadne osladia!Boss potom vyzval Riša, aby prehovoril. Ešte sa stále triasol, ale alibisticky podčiarkol inžinierovu mladosť a neskúsenosť a zdôraznil vlastnú lojálnosť k vedeniu podniku, o ktorej predsa nikto nemôže pochybovať.

Potom sa objavila tá suma na účte, ale boss aj tak Riša pristavil na chodbe a povedal mu, že je sraľo, že čakal od neho odvážnejšie slová. Rišo potom premýšľal, čo od neho vlastne chce! Veď má iba priemerne platenú stoličku. Ale zdá sa, že ide do tuhého. Boss chodí poblednutý. Vraj sa u neho ohlásili nejakí investigatívni novinári. Žeby mladý išiel až tak ďaleko?! No Rišo si nebude páliť prsty ani pre bossa, keby to zašlo až tak ďaleko. Napokon, Irena tie peniaze prijala, akoby to bolo celkom normálne!

Napriek mrazu, ktorý pretkal celý ich vzťah, Rišo sa v ten večer nemohol dočkať. Dokonca vložil šampanské do chladničky. Námestníka odvolali pred mesiacom, vyšetrovanie pokračuje, nie je vylúčené, že ho čaká súd. Áno, spôsobil to odvážny mladý, ktorý dal podnet na medializáciu a potom to už išlo. Mladý zbieral po podniku dlho utajovaný potlesk. Bravó, podarilo sa nám zbaviť sa pijavice. Inžinier sa možno už videl na uvoľnenom námestníckom kresle. Ale dnes si do direktorovej pracovne pozvali Riša. Boli prítomní aj ľudia zhora. Že je dlhoročný pracovník, pozná problematiku ako vlastnú dlaň, že niet kompetentnejšieho človeka, že to vie s ľuďmi, skrátka… Prejav dôvery! Rišo pocítil na moment taký nával zadosťučinenia, že sa mu videlo, že sa to nedá vydržať. Predsa jeho skromná, nehlučná filozofia tichej myšky dočkala! Veru v ohnivých chvíľach je lepšie držať jazyk na uzde! Vyberanými slovami poďakoval za dôveru. Že sa bude usilovať nesklamať!

Keď vyšiel na chodbu, v mysli sa mu zjavil bývalý námestník. Elegantný, sebaistý, až arogantný… Zatriasli sa mu kolená. Nikdy tú úlohu tak perfektne nezvládne.

A tak si povedal, že dávno sa v ich byte nestrieľalo šampanské. Cestou domov kúpil fľašu a tešil sa ako malý chlapec na chvíľu, keď sa pred Irenu postaví ako námestník. Tešil sa, že jej vyrazí dych. Veď ho nemala takmer za nikoho!

Šampanské sa v ten večer nedostalo z chladničky. Irena prišla neskoro a povedala, že má toho všetkého plné zuby. Teda predovšetkým života s takou zbabelou myšou. Že už nedokáže s človekom bez vlastného názoru, s toľkým prídelom opatrníctva prežiť ani deň! Že sa jej hnusí manžel, ktorému je jedno, s kým jeho žena spáva. Že žiadosť o rozvod je už podaná a že na tom sa nič nezmení.

Keď sa to tak zoberie, Rišo si vlastne vydýchol. Na šampanské nemal bohvieakú chuť a na Irenu tiež. Opäť sa to potvrdilo. Lepšie držať jazyk za zubami. A napokon sa všetko potichučky vyrieši a človek ostane čistý.

A zrazu sa pred ním zjavil prenikavý pohľad mladého inžiniera. Žeby nebol až taký čistý?! Žeby jeho filozofia tichej myšky nebola tá najsprávnejšia?!

Dobre, že Irena vypadne z jeho života. Má jej dosť za tie roky! A dobre, že sa stane námestníkom. Je to určitá satisfakcia za roky bez vlastnej tváre, za roky mlčania a správneho pritakávania. V pravú chvíľu!

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *